Stogo čerpės – trūkumai ir privalumai

Jeigu kada lipote į Gedimino kalną, valgėte ledus televizijos bokšte ar skridote virš Vilniaus oro balionu, turbūt atkreipėte dėmesį, kokie rausvi šio miesto stogai. Molio raudonumo čerpės Vilniuje, ypač jo senamiestyje, stipriai nudažo visą miestą. Dažnai tokią stogo dangą renkasi ir individualių namų gyventojai atokiau nuo Vilniaus centro ir jo apylinkėse. Ir ne tik dėl to, jog tai gražu, bet ir dėl to, jog tokia stogo danga turi tikrai rimtų privalumų prieš visas kitas.

Stogo dangaGrįžkime prie senamiesčio Vilniuje. Vargiai ar esate matę, kaip vienam ar kitam jo namui yra keičiamos stogo čerpės. Kodėl? Štai ir pasiekėme didžiausią čerpių privalumą – tai ilgaamžiškumas. Palyginus su skarda ar šiferiu, čerpės iš tiesų tarnauja kur kas ilgiau. Jeigu jos apsamanoja, atnaujinimui tereikia aukšto slėgio vandens purkštuvo ir štai jūsų namo stogas vėl naujas. Turint omenyje ir pačios stogo dangos kainas, ir jos montavimo išlaidas, ilgalaikėje perspektyvoje čerpės yra labai racionalus pasirinkimas.

Be abejo, kone niekas nesiginčija ir dėl čerpių grožio. Tiksliau dauguma individualių namų gyventojų ir Vilniuje, ir jo apylinkėse tai nurodo kaip pagrindinį čerpinės stogo dangos privalumą. Ir ko gero jie teisūs, bent jau daugelio požiūrio. Nei šiferis, nei skarda nėra taip gražu ir autentiška kaip čerpės.

Tad kuo gi stogo čerpės blogai?

Tiek kalbant apie privalumus, sunku ir pagalvoti, kodėl tuomet ne visi stogai yra čerpiniai. Tačiau ir tam yra aiškus atsakymas – tai aukšta tokios stogo dangos kaina. Kainuoja ir pačios stogo čerpės, ir jų uždėjimas, ir atitinkamai šiek tiek tvirtesnė stogo konstrukcija nei pavyzdžiui skardai. Vidutinio dydžio namui stogo dangos su montavimo darbais kaina, renkantis arba čerpes, arba pigią skardą, gali skirtis net kelis tūkstančius eurų. Tai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios dar ne visi namai Vilniuje yra su čerpiniais stogais.

Žinoma, toks trūkumas greitai nublanksta prisiminus pirmąjį čerpių privalumą – ilgaamžiškumą. Labai tikėtina, jog skardą teks keisti po dešimties ar penkiolikos metų, o čerpes gal tik po keliasdešimties. Tokiu atveju pradinė kaina tampa tarsi neaktuali. Kita vertus, statybų metu kainuoja viskas, ir kainuoja daug, tad nieko keisto, jog būstų savininkai ieško pigesnių sprendimų ir jų stogo danga patampa skarda ar šiferis, bet ne gražios, laiko patikrintos molio raudonumo čerpės.