Finansinis raštingumas – tai labai svarbus įgūdis, kurį reikėtų pradėti vystyti nuo pat mažens. Nors mokyklose jau pradedama kalbėti ir apie pinigus, tačiau šios pamokos dažnai apsiriboja sausu mokymusi, kaip skaičiuoti PVM, o ne konkretaus klausimo – kaip ir kodėl reikia taupyti pinigus, nagrinėjimu. Žinoma, apie jokį investavimo pradžiamokslį taip pat neverta šnekėti. Taigi, šiame straipsnyje norėtume pasidalinti keliais patarimais, kaip savo vaikus būtų galima supažindinti su taupymu ir padėti jiems suvokti pinigų vertę.

Apie pinigus – vaikui suprantama kalba

Vaikas apie pinigus išmoks daug greičiau, jei visą būtiną informaciją pateiksite jam suprantam kalba. Pavyzdžiui, 3 metų vaikas, pinigus gali vertinti tik kaip smagų žaislą, nes jie taupyklėje labai gražiai barška, tačiau jau išmokus skaičiuoti, jam gali būti patikėtos ir itin svarbios užduotys parduotuvėje, pavyzdžiui, pasverti ir nupirkti saldainių už 5 eurus. Tai, kaip matote, svarbiausia apie pinigus kalbėti vaikui suprantama kalba.

Paaugliai jau pradeda gauti kišenpinigių, todėl gali pradėti patys spręsti ką už gaunamus pinigus jie norėtų pirkti. Kita vertus, gimtadienio ar kitų švenčių proga, vaikai taip pat gauna pinigų iš senelių, tetų ar dėdžių. Žinoma, pavyzdžiui 15 metų paauglys jau turės kažkokią nuomonę, kur norėtų išleisti pinigus, bet jaunesniems vaikams, tikriausiai reikės ir tėvų patarimo šiuo klausimu.

Mokome apie pinigų vertę

Norint išmokinti savo vaiką apie pinigų vertę, puiki idėja būtų pasiūlyti jam konkretų laiko tarpą kaupti ir taupyti gaunamus kišenpinigius. Jei per sutartą laikotarpį pavyks sutaupyti sutartą pinigų sumą, jūs pridėsite trūkstamą pinigų sumą ir vaikas galės nusipirkti norimą stambų pirkinį (kompiuterį, dviratį, telefoną ar pan.). Atlikus tokį pratimą, vaikui taps žymiai aiškiau, kad pinigai turi vertę ir kuo daugiau jų turi vienoje vietoje, tuo vertingesnį dalyką gali nusipirkti. Taigi, taupyti apsimoka!

Rodykite vaikams pavyzdį

Nors supažindinti su pinigais, taupymu ar investavimu, vaikus reikia kuo anksčiau, tačiau daugiausiai jie mokosi stebėdami aplinką ir savo tėvus. Jeigu vaikams apie pinigus nekalbėsite ar elgsitės su jais neatsakingai, nereikia nustebti, jog ir vaikai lygiai taip pat juos užaugę švaistys.