veterinarijos klinika VilniujeŽiurkėnai yra draugiški ir mieli gyvūnėliai, nereikalaujantys nei sudėtingos priežiūros, nei brangių išlaikymo sąlygų. Tiesa, veterinarijos klinika Vilniuje teigia, kad sprendžiant esminius žiurkėnų laikymo, priežiūros ir maitinimo klausimus pasitaiko gana daug klaidų. Jei norite, kad jūsų augintinis būtų sveikas ir laimingas, privalote pasirūpinti tinkamomis mažylio gyvenimo sąlygomis.

Narvelis ir kraikas

Pirmoji jūsų užduotis – surasti žiurkėnui tinkamą narvelį. Nors gali atrodyti, kad žiurkėnai puikiai jausis mažuose namuose, iš tiesų šie smulkūs gyvūnėliai mėgsta erdvę, todėl ieškokite pakankamai didelio narvelio, kuriame augintinis turėtų ką veikti. Veterinarijos klinika Vilniuje primena, kad žiurkėnai yra labai energingi gyvūnėliai, mėgstantys bėgioti, todėl jiems būtina laipiojimo įranga ir bėgimo ratelis. Kitas darbas – parinkti tinkamą kraiką. Jokiu būdu nenaudokite kedro ar pušų skiedrų, kadangi juose esantys aliejai skleidžia augintiniams nuodingus dūmus. Kraikui puikiai tiks drebulės ar kitų kietmiedžių skiedros. Kraikas turi būti keičiamas kartą per savaitę. Tiesa, žiurkėnams tinkamas kraikas – bekvapis popierius. Paimkite popierinių rankšluosčių, suplėšykite juos į skiauteles ir patieskite ant narvelio dugno. Popieriaus negailėkite – žiurkėnas jame turi lengvai raustis, miegoti ir slėptis.

Maitinimas

Jei norite, kad jūsų augintinis maitintųsi pilnaverčiu ėdalu, geriausias sprendimas – pirkti gyvūnėlių prekių parduotuvėse parduodamą žiurkėnų maistą. Nors žiurkėnų organizmas nereikalauja maisto įvairovės, mitybos racioną galite papildyti vaisiais ir daržovėmis. Vieni mėgstamiausių žiurkėnų užkandžių yra obuoliai, morkos, kiaulpienių lapai ir persikai. Jei norite užmegzti glaudesnį ryšį su augintiniu, žiurkėną galite maitinti iš rankų. Nepamirškite, kad žiurkėnas visuomet turi turėti šviežio geriamo vandens.

Žaidimai

Žiurkėnai mėgsta žaidimus. Jiems patinka žmonių dėmesys, todėl nuo vaikystės mylimi žiurkėnai greitai pripranta prie rankų. Jei augintiniui trūks dėmesio, jis bijos prisilietimų ir bus nervingas. Be to, išsigandęs žiurkėnas gali įkąsti. Pagalvokite tiek apie žaidimus narvelyje, tiek apie pramogas už narvelio ribų. Žiurkėnams patinka lakstyti, laipioti ir daug judėti.

Sveikata

Veterinarijos klinika Vilniuje teigia, kad daugelis žiurkėnų augintojų skiria per mažai dėmesio mylimų gyvūnų priežiūrai. Visų pirma turite apsaugoti augintinį nuo bet kokių pavojų – įsitikinkite, kad narvelis yra tinkamai uždarytas ir gyvūnėlis negalės pabėgti. Kai gyvūnui leidžiate pabėgioti už narvelio ribų, privalote jį nuolatos stebėti. Nedėkite augintinio ant aukštų paviršių, pvz., stalų ar kėdžių, nuo kurių gyvūnas gali nukristi. Jei įtariate, kad žiurkėnas serga arba prastai jaučiasi, nieko nelaukdami imkitės atitinkamų priemonių. Jei negalavimai rimtesni, vežkite augintinį pas veterinarą.

veterinarijos klinikaŠeško auginimas neatsiejamas nuo netikėtų staigmenų ir nuotaikingų pramogų. Tai žaismingi ir linksmi gyvūnėliai, su kuriais smagu leisti laiką. Jei mylimam augintiniui skirsite pakankamai dėmesio, nesunkiai pastebėsite, kada mažylis serga ar prastai jaučiasi. Veterinarijos klinika teigia, kad susirgęs šeškas atsisako pamėgtų pramogų, nebenori valgyti ir gerti. Nepamirškite, kad šeškų medžiagų apykaita yra itin greita, todėl negerdamas vandens augintinis labai greitai praras daug skysčių – vandens trūkumas gali tapti įvairių ligų ar net mirties priežastimi.

Šeškai gali sirgti tiek trumpalaikėmis, tiek ilgai trunkančiomis ligomis. Visais atvejais rekomenduojama kreiptis į profesionalią veterinarijos kliniką, kurioje bus atlikti visi būtini tyrimai ir parinktas konkrečiam augintiniui tinkantis gydymas. Be to, nepamirškite, kad šeškai gali užsikrėsti nuo šeimininkų, jei šie serga peršalimo ligomis arba gripu. Dažniausias (ir svarbiausias) ligos požymis – energijos trūkumas ir mieguistumas.

Jei šešką kankina peršalimo problemos, augintiniui pradeda varvėti nosis, šeškas ima kosėti, neretai – ir čiaudėti. Dažni simptomai – karščiavimas, viduriavimas ir nenoras valgyti. Veterinarijos klinika primena, kad minėtieji požymiai gali būti ir kur kas rimtesnės ligos simptomai, todėl geriausia – kreiptis į specialistą. Jei gyvūnui diagnozuojamas peršalimas, jam reikės gerti daug skysčių.

Dažna šeškų liga – žarnų nepraeinamumas. Minėtoji problema paprastai kankina prastai prižiūrimus augintinius, kurie dėl savo smalsumo ir landumo neretai įsivelia į bėdą. Šeškai ragauja viską, ką randa, todėl gali praryti įvairius daiktus ir smulkias jų detales. Labai dažnai augintinis suvalgo plaukų gniutulus, dėl kurių sustoja žarnyno veikla. Dažniausi minėtojo negalavimo simptomai – vėmimas, viduriavimas ir apetito praradimas. Jei pasireiškė visi minėtieji simptomai, nieko nelaukdami kreipkitės į veterinarijos kliniką.

Daug problemų kelia ir vidaus ligos. Viena dažniausių problemų – antinksčių liaukų vėžys. Minėtoji liga pasireiškia suagresyvėjusiu augintinio elgesiu ir kailio slinkimu. Stipriai paplitusi šeškų liga – kasos vėžys. Sergant kasos vėžiu, stipriai nukrenta cukraus kiekis kraujyje, augintinis jaučiasi mieguistas, gali pasireikšti putojimas iš burnos. Veterinarijos klinika primena, kad itin dažna problema – netikėtas širdies smūgis. Kad išvengtumėte nelaimės, karštomis vasaros dienomis pasirūpinkite šeško gyvenamosios aplinkos temperatūra ir duokite augintiniui daug skysčių – nepamirškite, kad šeškai nemoka reguliuoti savo kūno temperatūros ir prakaituoti taip, kaip žmonės.

Specialistai primena, kad šeškai gali sirgti pačiomis įvairiausiomis ligomis, o šių požymiai yra gana panašūs – viduriavimas, svorio netekimas, sumažėjęs apetitas ir t. t. Kad išvengtumėte nelaimių ir pasirūpintumėte augintinio sveikata, nepamirškite reguliariai lankytis pas veterinarą.