Trisluoksnės konstrukcijos montavimas
Pastaruojiu metu vis plačiau naudojamos trisluoksnės konstrukcijos, sustiprintos plieniniu rėmu. Kai atstumas tarp išilginių rėmo briaunų ne didesnis kaip 1,5 m, plokšiės daromos tik su apsauginiu apvadu ir minimalaus storio, (pagal šiluminius reikalavimus) vidiniu sluoksniu. Šiuo atveju skaičiuojamoji anga lygi atstumui tarp išilginių rėmo briaunų. Kai denginio plokštės 9—12 m ilgio, plieninis rėmas gali būti stiprinamas šprengeliu arba santvariniu ilginiu. Sprengelis gali būti pritvirtinamas ir prie trisluoksnių plokščių apvadų elementų. Šiuo atveju plokštės būna 1,5—3 m pločio. Jei plokštės 1,5 m pločio, tai statybos vietoje 2—3 konstrukcijos gali būti sujungiamos i vieną bloką, kad būtų patogiau montuoti.
Ilgų denginio plokščių standumas ir laikančioji galia gali būti padidinti, sustiprinus jas iš apačios banguotais aliuminio lakštais. Šioje konstrukcijoje plokštės storis (t. y, vidinio sluoksnio storis) parenkamas, atsižvelgiant j šiluminius reikalavimus. Todėl plokštės yra plonos, ekonomiškos, o jų gamyba paprasta.
Trisluoksnės aliuminio konstrukcijos prie laikančiojo karkaso pritvirtinamos panašiai, kaip ir asbocementinės konstrukcijos. Kaip denginio plokštės pritvirtinamos prie plieninio dvitėjinįo profilio. Konstrukcijų apvade padaromos ovalinės skylės, i kurias įstapritvirtinamas prie kolonos, parodyta. Denginio plokščiu ir sienų panelių siūlės.
Aliuminio su kitais metalais sąlyčio vietoje vyksta elektrocheminė korozija. Kad to nebūtų, medžiagos viena nuo kitos izoliuojamos sintetiniais ir bituminiais aptepais arba izoliaciniais tarpikliais.
Konstrukcijos su stiklaplasčio apmušu
Stiklaplastis yra brangesnis už aliumini. Dėl to stiklaplasčio konstrukcijas ypač tikslinga naudoti chemijos pramonės, o taip pat lengvų surenkamųjų pastatų statybai. Neskaidriomis stiklaplasčio trisluoksnėmis konstrukcijomis galima perdengti iki 6 m ilgio angas. Atsižvelgiant veikiančio krūvio dydj, konstrukcijos daromos 10—25 cm storio.
Apmušui naudojamas mažai degus (fenolinis), stiprus, atsparus korozijai, atmosferiniams veiksniams ir agresyviai aplinkai lakštinis stiklaplastis arba stiklo tekstolitas. Jo storis — 1—3 mm. Vidinis sluoksnis daromas iš putplasčio arba koriaplasčio, o apvadas — iš stiklaplasčio. Kadangi stiklaplastis mažai laidus šilumai, tai apvado metalo konstrukcija paprasta. Visi elementai suklijuojami. Konstrukcijos prie karkaso pritvirtinamos specialiomis, atspariomis korozijai metalinėmis detalėmis. Tokio pat ilgio asbocementinė plokštė drėgnoje aplinkoje pailgėja 5—6 mm. Dėl to trisluoksnių konstrukcijų siūlės turi būti ne tik hermetiškos ir atsparios atmosferiniams veiksniams, bet ir elastingos. Siūlės konstrukcija priklauso nuo apmušo ir vidinio sluoksnio medžiagų, apvado ir plokštės pritvirtinimo.
Siūlės užpildomos elastingomis hermetinėmis medžiagomis, kurios nepraranda šių savybių ir neigiamoje temperatūroje. Sienų panelių horizontalios ir vertikalios siūlės nuo lietaus bei vėjo apsaugomos, uždengiant jas plono aliuminio arba cinkuotos skardos (6=0,5 mm) antsiū-liais-kompensatoriais. Nuolajos bei iškyšos daromos tajp pat iš aliuminio arba cinkuotos skardos. Jos pakišamos po išoriniu apmušu ir priklijuojamos, prikniedijamos arba priveržiamos sraigtais. Denginio plokščių siūlės užpildomos izoliacine medžiaga ir uždengiamos užlankais.
Montuojant konstrukcijas, daugumą siūlių, išskyrus vertikalias siūles, tiesiogiai prisiglaudusias prie laikančiojo karkaso, galima užtaisyti iš abiejų pusių. Tokiose siūlėse izoliaciją nesunku pakeisti remontuojant. Asbocementinių panelių vertikalios ir horizontalios siūlės. Paprasčiausia siūlės konstrukcija yra tada, kai apvado lentynos atsuktos panelio vidų. Tokios siūlės užpildomos po-roizolu arba guminiais vamzdeliais, priklijuotais gumos-bitumo mastika prie apvado sienelių. Kai lentynos atsuktos j išorę, į siūlę, dedamas putplasčio (pavyzdžiui, stiroporo) taselis su užpildančia tarpus mastika.
Asbocementinių denginio plokščių išilginių ir galinių siūlių konstrukcija. Tokios siūlės užpildomos poroizolo tarpikliu, hidroizoliacine mastika ir mineraliniu veltiniu. Asbocementinės trisluoksnės metalo konstrukcijos nuo atmosferinės drėgmės apsaugomos, padengiant jas ruloninėmis medžiagomis arba stiklaplasčio sluoksniu. Taip padengus konstrukcijas, žymiai sumažėja jų deformacijos ir siūles galima daryti monolitines.
Aliuminio trisluoksnių plokščių siūlės uždengiamos jdėtais tarp apvado ir apmušo aliuminio lakštais, iš kurių galinėse siūlėse padaromi dvigubi užlankai. Tokie užlankai gerai apsaugo stogo konstrukcijų siūles nuo vandens ir kartu kompensuoja temperatūrines deformacijas. Kaip termoizoliacinė medžiaga dažniausiai naudojamas poroizolas ir put-plastis.
Aliuminio sienų panelių vertikalios siūlės uždengiamos antsiūliais arba banguotais antdėklais. Horizontalios siūlės uždengiamos aliuminio lakštais — nuolajomis.Stiklaplasčio panelių siūlės dažniausiai uždengiamos stiklaplasčio antsiūliais ir nuolajomis. Denginio plokščių išilginės siūlės uždengiamos, užleidžiant lakštus, o galinės — padengiant nesukietėjusiu stiklaplasčiu arba antsiūliais. Šaltinis paimtas iš www.village.lt