Kada reikėtų kreiptis į psichiatrą?

Psichinio pobūdžio ligos ar kiti psichologiniai sutrikimai, vedantys prie rimtesnių psichikos ligų, yra itin pavojingi ne tik žmogaus sveikatai, bet neretai ir gyvybei. Gydytojai ragina pastebėjus tam tikrus neįprastus emocinius reiškinius savo ar kito asmens elgesyje, jų neignoruoti, o būtinai adekvačiai įvertinti ir kreiptis profesionalios pagalbos.

Požymiai, signalizuojantys apie rimtus psichinės būsenos sutrikimus

Gydytojai psichiatrai – psichoterapeutai teigia, kad staiga pasikeitusi žmogaus emocinė būsena, kuri jam paprastai nėra būdinga, nuolatinis nuovargis, dažnas ar nuolatinis liūdesys, apatija viskam, dažna nuotaikų kaita, staigūs panikos ar isterijos priepuoliai signalizuoja apie psichinio pobūdžio sutrikimus. Tačiau šios srities gydytojai – specialistai sako, kad deja ne visuomet šie atsiradę požymiai vertinami rimtai. Dažnai vyrauja du scenarijai: žmogus, kuriam pasireiškia panašūs simptomai, jų pats nepastebi ir neatpažįsta, ilgą laiką bando tiesiog su tuo susigyventi arba suranda tam tikrus paaiškinimus, pasireiškiančioms būsenoms priskiria tam tikrus įvykius, atsitikimus. Kitas – kuomet asmuo sąmoningai stengiasi neigti, nenori pripažinti sau ir kitiems, kad jam reikalinga pagalba ar nežino tiksliai kur kreiptis ir ką daryti. Taip pat gydytojai psichiatrai – psichoterapeutai pastebi, kad žmogus dažnai kurį laiką bando pats susidoroti su tomis situacijomis ir kreipiasi tik tuomet, kai šie reiškiniai jau trukdo normaliai gyventi.

Kodėl svarbu neignoruoti šių simptomų?

Gydytojai nuogąstauja, kad bet koks simptomų ignoravimas gali privesti prie labai rimtų psichikos ligų ir padarinių – gali atsirasti psichosomatinio pobūdžio ligos, fiziniai skausmai, valgymo, miego sutrikimai, išsivystyti depresija, šizofrenija, kurių pasekmė – suicidinės mintys, o blogiausia – noras pakenkti sau ar net bandymai nutraukti gyvenimą. Todėl gydytojai psichiatrai ragina nedelsti, nes kuo anksčiau pastebimi pirminiai ligos požymiai, tuo paprastesnis gydymas gali būti reikalingas, o kai kada tai išsprendžiama psichologo konsultacijų metu.