Populiarėjantis pažinimas kelionėse

BergenasPažintinės kelionės vis dar pralaimi skaičiumi prie poilsines. Gal ir logiška – daug ir sunkiai dirbame, ilgai taupome, pernelyg kultūriniais dalykais neužsiimame ir vakarais bei savaitgaliais, tad kam čia kvaršinti galvą savaitgaliais. Nusiperkame kelialapį į Turkiją, įsikuriame viešbutyje ir tūnome ar prie baseino, ar prie jūros, kokią dieną skirdami ekskursijai po artimiausius įdomiausius objektus. Ir viskas. Ir gerai.

Tačiau populiarėja ir pažintinis turistas, populiarėja netgi tingiųjų lietuvių tarpe. Ekskursijų gausa, begalėmis lankytinų vietų bei istorijų apipintos kelionės tampa vis patrauklesnės. Net į pamėgtus pietų kurortus vis dažniau keliaujama kitu principu, vos pora dienų skiriant ramiam poilsiui paplūdimiuose ir net kokias penkias aktyviai važinėjant autobusu po regioną.

Kaip bebūtų keista, keliaujantieji pažinti dažnai vis tiek orientuojasi į pietų šalis. Gal nevalingai norime geresnio, saulėtesnio klimato, šiltesnių dienų ir maudynių skaidriame vandenyje. Tačiau tikrai nereikėtų pamiršti ir šiaurinių kraštų, galinčių suteikti tikai daug pažinimo bei naujų patirčių. Tai ir kaimynės Latvija bei Estija, ir visa Skandinavija, su jūriniais Oslu ar Helsinkiu, tarp salų išsibarsčiusiu Stokholmu ar senoviniais mediniais nameliais nusėtu Bergenu.

Skandinavija – tikrai vertas dėmesio regionas, ir ieškant ne tik gamtos didybių, bet ir kultūrinių dalykų. Suomija, Švedija bei Norvegija tikrai turi ką papasakoti, ypač iš didingų vikingų laikų, kuomet jų laivai maišė nemažą Europos prieigų, net pasiekė Šiaurės Amerikos žemyną. Daug tos istorijos sudėta įvairiuose muziejuose, pavyzdžiui Osle Norvegijoje galima netgi pamatyti vieną iš vikingų laikų laivų, iškeltą iš jūros dugno ir sėkmingai išlaikytą iki šių dienų.

Pasaulinio paveldo sąraše atsidūręs Bergenas, esantis vakarinėje Norvegijos dalyje – taip pat vertas dėmesio. Architektūriniai smalsuoliai čia ras ne jau kiek pabodusius akmeninius viduramžių ar Antikos statinius, tačiau ras kitą įdomybę – visą medinį senamiestį, kurio dviaukščiai ar net triaukščiai namai gyvuoja jau ne vieną šimtą metų. Norvegai – puikūs statybininkai. Atrodytų tokiam klimate, kokiam yra Bergenas – nuolatinė drėgmė, lietūs ir vėjai, mediniai namai nėra geriausias sprendimas, tačiau štai jie stovi jau daug metų, ir sėkmingai naudojami toliau. Tikrai ne veltui Bergeno senamiestis, vadinamas Brygeno vardu, paskelbtas pasaulio paveldo objektu. Ir jį tikrai verta pamatyti, nors tai ir nėra kažkur labiau mums įprastuose pietinės Europos regionuose.