Technologijos labiausiai pakeitusios pasaulį

Gyvename technologijų amžiuje ir retai kada susimąstome, kad be išmaniųjų prietaisų, buitinės technikos ir kitų daiktų sunkiai išsiverstume. Daugelis dalykų, esančių aplink mus, buvo sukurti prieš daugelį metų ar net amžių, tačiau jų atsiradimas pakeitė pasaulį visiems laikams.

Ratas

Iki rato išradimo žmonių gebėjimas gabenti didelius krovinius ar keliauti sausuma buvo labai ribotas. Išradus ratą suintensyvėjo žemės ūkis ir prekyba, atsirado galimybė keliauti didelius atstumus, kartu su savimi gabenant ir nemažą krovinį. Šiomis dienomis ratas nieko nebestebina, daugeliui tai atrodo elementarus dalykas apie kurį mažai kas suka galvą.

Vidaus degimo variklis

Vidaus degimo variklis tai dar vienas išradimas amžiams pakeitęs pasaulį. Šiuose varikliuose kuro degimo metu išsiskiria aukštos temperatūros dujos, kurios besiplėsdamos judina stūmoklį. Taigi, vidaus degimo varikliai cheminę energiją paverčia mechaniniu darbu. Per ilgus inžinerinio tobulinimo dešimtmečius mokslininkai sukūrė tokį vidaus degimo variklį, kuris iš esmės šiuolaikinę savo formą pasiekė XIX a. antroje pusėje. Vidaus degimo variklių plitimas buvo greičiausias Industrializacijos amžiuje – panaudojant tokius variklius buvo sukurta daugybė įvairius darbus atliekančių aparatų, taip pat – automobiliai ir lėktuvai.

Televizija

Televizija, kaip ir radijas, neturi vieno išradėjo. Šią technologiją sukūrė ir tobulino daugelis mokslininkų iš įvairių šalių. Įdomiausia, jog sėkmingi bandymai perduoti per atstumą vaizdus buvo atlikti dar XIX amžiuje. O pirmoji televizijos stotis pradėjo savo darbą 1928 metais Čikagoje (JAV). Prie tiesioginės transliacijos technologijų nemažai prisidėjo ir sovietų mokslininkai bei inžinieriai – tais laikais ši šalis dar nebuvo atsilikusi radijo mokslų srityje. Iš pradžių televizija buvo pusiau mechaninė, pusiau elektrinė, bet gana greitai judančios dalys dingo iš televizorių – jas pakeitė mums gerai pažįstamų kineskopų protėviai.Kurį laiką televizijoje nebuvo reklamos, o TV programa nebūdavo ilga ir trukdavo su pertraukomis kelias valandas. „Kalbančias dėžes“ žmonės jungdavo dažniausiai pavakaryje arba vakare. Šiomis dienomis televizija yra labai populiari kaip reklamos, informacijos ir žiniasklaidos priemonė.

Telefonas

Nors ne vienas išradėjas kūrė nemažai naujovių elektroninėje balso perdavimo srityje, patentą už elektrinio telefono išradimą pirmasis 1876 metais gavo AlexanderisGrahamasBellas. Jo išradimas labai sparčiai paplito visuomenėje ir sukėlė pasaulinę revoliuciją versle ir komunikacijos srityje. Šiuolaikiniai telefonai stipriai skiriasi nuo jų pirmtako, tačiau vis dar išlaiko pagrindinę, pirminę telefono funkciją – komunikaciją.